Lekcja #3 Aktywna postawa ciała
2020-09-19

Czy zdarzyło Ci się czasami czuć ból pleców po dłuższym spacerze lub gdy dłużej nosiłaś dziecko?

 

A co to za pytanie? Pewnie, że tak. W takich sytuacjach możesz sobie pomóc poprzez poprawę swojej postawy ciała.

Postawa stojąca człowieka powinna być swobodna bez zbytniego napięcia mięśni brzucha i grzbietu, ale również

aktywna (na czym polega postawa aktywna dowiesz się w dalszej części).

Aktywna postawa naszego ciała wpływa na prawidłową pracę mięśni brzucha, mięśni dna miednicy oraz pracę przepony. Jeśli zadbasz o nią w ciągu dnia to zadbasz o swoje mięśnie głębokie i w naturalny sposób będziesz je wzmacniać.

 

Pozycja stojąca 

Zaczynamy od ustawienia stóp równolegle, na szerokość bioder. Obciążamy stopy równomiernie, (jeśli masz tendencję do przeprostu w stawach kolanowych to zwróć uwagę aby kolana były w pozycji neutralnej – po prostu staraj się nie dopuszczać do przeprostu).

Ściągnij lekko pośladki tak jakbyś chciała podwinąć ogon, pojawi się wtedy delikatne napięcie w dolnej części brzucha (nad spojeniem łonowym). Ustaw miednicę i klatkę piersiową w taki sposób, aby odtworzyć neutralne ustawienie kręgosłupa bez nadmiernego zaokrąglania pleców w odcinku piersiowym (wyprostuj się) i/lub pogłębiania lordozy lędźwiowej poprzez pochylenie miednicy do przodu (przodopochylenie miednicy).

 

                      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy wiesz, że w ten sposób Twoje mięśnie dna miednicy są aktywne i łatwiej im sprostać czynnościom dnia codziennego?!

 

Pozycja siedząca

Usiądź na guzach kulszowych (aby zlokalizować guzy kulszowe podłóż dłonie pod pośladki gdy siedzisz. Powinnaś poczuć dwie wystające kości – to właśnie są guzy kulszowe), klatkę piersiową ustaw nad miednicą, pamiętaj aby była otwarta (nie garb się).

Utrzymaj ustawienie neutralne kręgosłupa bez zaokrąglania pleców w odcinku piersiowym i/lub pogłębiania lordozy lędźwiowej (patrz poprzednie zdjęcie – to samo co przy pozycji stojącej). Czy wiesz, że w tej pozycji chronisz swój brzuch i dno miednicy przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w jamie brzusznej. Nadmierne ciśnienie wpływa niekorzystnie na tkanki takie jak powięź i mięśnie dna miednicy.

W trakcie wstawania i siadania staraj się utrzymać neutralne ustawienie kręgosłupa, pracuj nogami aby poczuć pracę ud i pośladków. Siadaj i wstawaj w trakcie wydechu. Czy wiesz, że w ten sposób wzmacniasz mięśnie nóg, robisz przysiady a Twoje dno miednicy jest aktywne! Na początku spróbuj poćwiczyć przed lustrem :).

Pamiętaj, że postawa ciała ma być skorygowana ale i swobodna bez zbytniego napięcia mięśni brzucha oraz grzbietu.

Powodzenia!