Sex po porodzie
2020-07-11

Na wizytach poporodowych często pytacie mnie o powrót do współżycia.

Wiąże się to z obawami o ból, zwłaszcza w sytuacji kiedy nastąpiło nacięcie lub pęknięcie krocza.

 

Poród to duży wysiłek dla organizmu kobiety. Dno miednicy w trakcie porodu siłami natury przechodzi przez szereg zmian, dzięki którym możliwe są narodziny dziecka. W trakcie porodu mogą powstać otarcia, nacięcie lub pęknięcie krocza, które potrzebują czasu aby się zagoić. Połóg to czas regeneracji. Obserwacja ciała i sygnałów, które wysyła pozwala na lepsze zrozumienie tego okresu.

 

Co warto wiedzieć:

- W miejscu nacięcia krocza lub jego pęknięcia powstaje rana. Blizna po wygojeniu się rany będzie wymagała mobilizacji. Mobilizacja blizny to nic innego jak praca z napiętymi tkankami okolicy blizny co poprawia ukrwienie i drenaż tej okolicy (w niedalekiej przyszłości możecie spodziewać się szczegółowego artykułu na ten temat). Jeśli blizna jest tkliwa i bolesna przy dotyku lub daje uczucie ciągnięcia czy pieczenia na co dzień, to przy powrocie do współżycia może dawać podobne dolegliwości.

 

- Mięśnie dna miednicy po porodzie siłami natury nie zawsze ulegają osłabieniu. Wręcz przeciwnie, może pojawić się wzmożone napięcie, które generowane jest przez ból i obrzęk tego obszaru. Jeśli to napięcie się utrwali to może dawać dolegliwości przy powrocie do współżycia.

 

- Karmienie piersią wpływa na zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Spada produkcja estrogenów. Śluzówka pochwy wydziela mniej śluzu, wilgotność pochwy spada. Suchość może generować trudności w trakcie penetracji oraz otarcia i mikro urazy co daje dyskomfort kobiecie.

 

- Nastawienie ma znaczenie! Lęk i stres ma ogromny wpływ na napięcie mięśni dna miednicy. Jeśli kobiecie towarzyszy ból w trakcie stosunku to podświadomie generuje to napięcie mięśni i tkanek dna miednicy w celu ochrony przed bólem, a to nasila dolegliwości.

 

Jak się przygotować:

- Dbając o higienę intymną przemywaj krocze ciepłą wodą, nie stosuj płynów do higieny intymnej, niszczą one naturalną florę bakteryjną. Po ustąpieniu odchodów połogowych staraj się spać bez bielizny, wietrz krocze.

 

- Po zagojeniu się rany po nacięciu lub pęknięciu krocza sprawdź czy blizna jest tkliwa lub bolesna.

Weź lusterko i przyjrzyj się kroczu. Po zlokalizowaniu blizny dotknij ją, możesz spróbować chwycić ją palcami i poruszać w różnych kierunkach. Pamiętaj żeby nie stosować zbyt dużego nacisku! Może pojawić się pieczenie i ciągnięcie ale nie silny i ostry ból!

 

- Pod koniec połogu możesz zacząć stosować kremy lub maści dopochwowe z kwasem mlekowym i/lub z kwasem hialuronowym. Kwas mlekowy zadba o prawidłowe PH pochwy a kwas hialuronowy poprawi odżywienie i nawilżenie śluzówki pochwy. Pamiętaj, aby stosować je również przez okres karmienia piersią.

 

- W sytuacji gdy czujesz, że pochwa jest sucha stosujcie lubrykanty na bazie wody (!). Uchroni Cię to przed powstawaniem otarć i uczucia pieczenia po współżyciu.

 

- Jeśli czujesz wzmożone napięcie mięśni dna miednicy w trakcie penetracji, postaraj się rozluźnić.

Wyobraź sobie lody rozpływające się na słońcu, lub topniejące masło na patelni.

 

Jeśli powyższe wskazówki nie pomagają zgłoś się na wizytę do ginekologa, aby wykluczyć stan zapalny. Kolejnym krokiem będzie wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi napięcie w obszarze mięśni dna miednicy oraz bliznę po nacięciu krocza. Odpowiednio dobrana terapia pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz pokazuje metody autoterapii dla par aby przywrócić przyjemność z seksu.

 

 

Beata Lorek, fizjoterapeuta uroginekologiczny