Zaparcia w połogu
2020-07-06

Niezależnie czy był to poród siłami natury czy poród przez cesarskie cięcie fizjologia czasami potrafi zaskoczyć!

Kobiety po porodzie miewają trudności z wypróżnieniem.

 

 

Po porodzie siłami natury może to być związane z nacięciem lub pęknięciem krocza, które może być bolesne. Przy wypróżnianiu kobieta czuje ból i napieranie w obszarze dna miednicy, co rodzi obawę o pęknięcie szwów. Tworzy się błędne koło, gdyż stres powoduje napięcie w obszarze mięśni dna miednicy a to generuje jeszcze większy dyskomfort i trudności.

 

Jak sobie poradzić:

- znajdź wygodną pozycję na toalecie. Podłóż pod nogi podnóżek lub miskę, tak aby kolana znajdowały się powyżej bioder. Pochyl się lekko do przodu. Pozycja ta wpływa na rozluźnienie mięśni dna miednicy,

- weź parę głębszych oddechów, rozluźnij mięśnie twarzy, barki i dłonie,

- jeśli czujesz napieranie i rozciąganie w obszarze szwów, podeprzyj dno miednicy (nawiń papier toaletowy na palec wskazujący i środkowy, przyłóż palce w obszar pomiędzy pochwą a odbytem i delikatnie dociśnij),

- dolegliwości stopniową będą ustępowały, nie bój się o szwy, one nie pękną.

 

Po porodzie przez cesarskie cięcie zaparcia mogą być związane z zaburzeniem pracy jelit po operacji. Jelita potrzebują czasu aby na nowo powrócić do równowagi. Tu ważne jest aby zadbać o postawę ciała na co dzień. Kulenie się nie jest sposobem na ochronę rany po cesarskim cięciu.

 

Jak sobie poradzić:

- zadbaj o postawę, nie bój się że szwy ciągną - to normalne,

- po ściągnięciu szwów kładź się na brzuchu, na początku na chwilę, potem wydłużaj czas,

- możesz delikatnie masować brzuch, dotykać go, pamiętaj że to nie może nasilać dolegliwości bólowych,

- przy wypróżnianiu możesz podeprzeć miejsce cięcia,

- znajdź wygodną pozycję na toalecie. Podłóż pod nogi podnóżek lub miskę, tak aby kolana znajdowały się powyżej bioder. Pochyl się lekko do przodu. Pozycja ta wpływa na rozluźnienie mięśni dna miednicy.

 

Co warto wiedzieć:

- Po porodzie stolec pojawia się po ok 2,3 dniach.

- Każdy poród to ogromny wysiłek dla ciała kobiety, wiąże się to z dużą utratą wody. Po porodzie pamiętaj o piciu, małymi łyczkami uzupełniaj straty! To bardzo ważne! Dobra jest ciepła woda, możesz dodać do niej cytryny lub mięty, to pobudzi pracę jelit! Woda wpływa na miękkość stolca, dobrze nawodniony organizm to miękka konsystencja.

- Odżywianie to kolejny ważny czynnik. Błonnik zawarty w warzywach i produktach ziarnistych poprawi konsystencję stolca.

- Do karmienia piersią przygotuj sobie pojemnik z wodą. Nie ignoruj sygnałów z ciała o potrzebie picia!

- Preparaty z żelazem mogą powodować trudności z wypróżnianiem. Żelazo uzupełniaj tylko na zlecenie lekarza po wcześniejszych badaniach. Jeśli bierzesz preparaty witaminowe dla kobiet, sprawdź czy nie mają w składzie żelaza.

- Dobrym rozwiązaniem na początku będą czopki glicerynowe. Stosuj je wtedy, gdy czujesz że stolec jest twardy i nie możesz się całkowicie wypróżnić.

- Ruch sprzyja pracy jelit. Delikatne ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha, ćwiczenia oddechowe, aktywna postawa pomagają w regeneracji organizmu.

 

 

Jeśli zaparcia wystąpią u Ciebie, daj sobie chwilę na obserwację swego ciała. Wdróż powyższe wskazówki, jeśli nadal będziesz borykać się z tym problemem zgłoś się na wizytę do położnej lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.

 

 

Beata Lorek, fizjoterapeutka uroginekologiczna